Glasilo župnije Sv. Lovrenc na Pohorju
in Sv. Marija v Puščavi

Leto MMXXIV – št. 1508, 29. 12. 2024

Mašni nameni in godovi
OZNANILA

Danes obhajamo praznik Svete Družine; pri sv. maši se bomo zahvalili za naše družine in se spomnili vseh, ki se pripravljajo na družinsko življenje, ob 15. uri v mariborski stolnici začetek SVETEGA LETA 2025
31.12., drugi sv. večer ter slovo od starega leta; pri sv. maši se bomo zahvalili za vse prejeto v tem letu
1.1., novo leto – dan miru; pri sv. maši bomo prosili za blagoslov in Božje varstvo v novem letu
2. – 4.1., obhajamo prvi četrtek, petek in sobota; obisk bolnikov, vabljeni k molitvi pred Najsvetejšim ter posvetitvi Jezusovemu in Marijinemu srcu.
5. – 6.1., tretji sv. večer in praznik SV. TREH KRALJEV; pri sv. mašah blagoslov vode, kadila in krede, ki so namenjeni za blagoslov naših domov

Vokalna skupina ARS vabi na prihod Svetih treh kraljev z Jutrove dežele na tržnični ploščadi pri Manci v soboto, 4.1., ob 17.30

Škof  Andrej Saje, predsednik SŠK: ‘Človeštvo je poklicano k medsebojni podpori in skupnemu romanju, da bi ponovno odkrili smisel življenja’.

Jubilejno leto je imelo že v Stari zavezi velik pomen. Človek, ustvarjen po Božji podobi, je prejel v dar tako svoje življenje kot zemljo, ki jo je obdeloval, da bi se hranil z njenimi sadovi. Zemlja ni bila vedno rodovitna, zato so mnogi obubožali, izgubili so svojo zemljo, včasih pa tudi svobodo. Jubilejno leto je vsakih 50 let prineslo veliko osvoboditev sužnjev ter vrnitev zemlje prvotnemu Izraelovemu rodu, kar je bil razlog za veliko veselje in praznovanje. 

Resničen jubilej, razlog za praznovanje, je nastopil s Kristusovo velikonočno skrivnostjo, v moči katere je vsak človek lahko zares osvobojen sužnosti greha ter deležen »upanja, ki ne osramoti«. To skrivnost odrešenja kristjani obhajamo z vsako evharistijo. Vendar pa so na poti krščanskega življenja potrebni tudi močni trenutki, sveti časi milosti in eden takih je sveto leto. Ljudje so na prehodih stoletij vedno živeli med strahom pred prihodnostjo in zaupanjem v Božje usmiljenje. Leta 1300 je bilo to vznemirjenje še posebej navzoče in v zaupanju v posebne milosti, so mnogi priromali v baziliko sv. Petra v Rimu. Na temelju njihove vere je takratni papež Bonifacij VIII. izdal Bulo, s katero je razglasil prvo sveto leto v zgodovini Cerkve. Jubilej, ki ga bomo začeli konec meseca, pa bo že 27. redno sveto leto, saj ga od konca 15. stoletja dalje praznujemo vsakih 25 let. 

 

Geslo svetega leta 2025 je: »Romarji upanja«, o čemer govori tudi jubilejni logotip. Štiri stilizirane figure predstavljajo človeštvo s štirih koncev sveta. Valovi, ki se gibljejo pod njimi, kažejo, da življenjsko romanje teče sredi preizkušenj in stisk. Papež v Buli ob napovedi svetega leta našteva znamenja časa, ki v tem zgodovinskem obdobju na poseben način kličejo po novem upanju. To so: tragedija mnogih vojnih žarišč, izguba želje po posredovanju življenja, ter mnogi preizkušanji bratje in sestre, kot so zaporniki, bolniki, nekateri mladi, migranti, begunci, ostareli in revni.  Zato je človeštvo poklicano k medsebojni podpori in skupnemu romanju, da bi ponovno odkrili smisel življenja, sprejeli odrešenje in se oklenili Kristusa. Križ, ki ga objema zadnja od figur, je znamenje vere in upanja: sklanja se k človeštvu in mu ponuja svojo trdnost, ko se v obliki sidra podaljšan spušča v nemirne vode sveta. 

Sveto leto je kot leto milosti, Božjega usmiljenja, sprave in obnovljenega srečanja z Bogom, ljudmi in stvarstvom, v prvi vrsti namenjeno kristjanom. Obenem pa na široko odpira vrata odrešenja vsakemu človeku, spodbuja pa tudi k univerzalnim vrednotam, za katere si prizadevajo vsi ljudje dobre volje. Zato papež Frančišek v luči starozaveznih prerokov spominja svetovne voditelje, da dobrine zemlje pripadajo vsem, ne le peščici privilegiranih. Poziva k odpisu dolgov tistim državam, ki jih same ne morejo poravnati ter vabi, da bi z denarjem, ki gre za orožje, ustanovili sklad za odpravo lakote po vsem svetu. 

S. Božena Kutnar, nacionalna delegatka za jubilejno leto 2025: ‘V svetem letu je poudarek na romanjih, zakramentu sprave, molitvi, prejemu odpustka kot jubilejne milosti’.

RKC